Ida-Virumaa väljasõit 11. augustil

Pärast pikka pausi alustame jälle Eesti loodust ja geoloogiat tutvustavate väljasõitudega. Esimese reisi pühendame põlevkivi tööstusliku kaevandamise 100-ndale aastapäevale.

VÄLJASÕIDU AEG: neljapäev, 11. august kell 9.00‒21.00
Kogunemine Eesti Geoloogiakeskuse hoone ees Kadaka tee 82, Tallinnas kell 8.45

MARSRUUDI TUTVUSTUS (reisisaatja Kalmer Sokman):
1. Alustame Kohtla-Järvel kohas, kus ajaloo allikate järgi kaevandati 1916. aastal esimesed tonnid põlevkivi tööstuslikul otstarbel. Selle sündmuse mälestuseks paigaldati 50 aastat tagasi spordihoone kõrvale vagonett. Vaatame Kohtla-Järve stalinistlikku arhitektuuri, pilti saab teha linnavalitsuse vastas oleva 1967. aastal valminud Olav Männi kaevurite skulptuuri ees.
2. Kui Kukrusel asuv põlevkivimuuseum veel tegutseb (alustasid kolimist Kohtla-Järve linnavalitsuse hoonesse), vaatame sisse; kui on huvi, näeb läheduses kunagise Kukruse kaevanduse stollide kinni müüritud suudmeid.
3. Pärast läbisõitu Jõhvist (kus on aeg ka kehakinnituseks), vaataks potentsiaalse Kose karjääri maa-ala. Saame kinnitust teooriale, et kui maapinda piisavalt suur auk teha, hakkab sellest vett välja voolama ‒ esimene tõestus on Tammiku kaevanduse sissevarisenud kaeveõõnte kohal kujunenud allikas, teine Ahtme kaevanduses veetaseme reguleerimiseks tehtud Sanniku “toruallikad”.
4. Narva karjääri sõiduks on kaks teed ‒ vasakule pöörates mööduda Jõhvi vanglast ja sõita läbi Sillamäe (seal on avatud NL muuseum) või pöörata paremale ja sõita läbi Kuremäe, kus võimalik maitsta püha vett. Teine võimalus eeldab sõitu läbi Jaamaküla ja Punamäe piirivalve kordoni; Puhatu kaitseala läbimine suurema bussiga võib olla problemaatiline.
5. Narva karjääris vaataks mäetöid ja kaevandatud alade korrastamist. Karjäärist väljuks elektrijaamade poolsest väravast, saab vaadata uhket tööstuslikku panoraami: õlitehased, vana ja uus elektrijaam.
6. Loodame, et ilm ja õhtuvalgus võimaldavad heita pilgu ka Aidu karjääri.
Karjääri sõites möödume Kohtla-Nõmmel asuvast Eesti Kaevandusmuuseumist, kus seekord pikemaks peatuseks napib aega.
OSAVÕTUTASU JA REGISTREERUMINE: seltsi liikmetele ja üliõpilastele 11 eurot, teistele 16 eurot. Osavõtutasu palume kanda seltsi arvele EE062200001120030179 selgitusega Ida-Virumaa. Registreerumiseks saada kiri (teema: Ida-Virumaa reis) aadressile: anai@ut.ee või helista telefonil 5186327 (Anne). Kirju ootame kuni 20. juulini.
MUUD KULUD: lõunasöök Ida-Virumaal.
TULE ISE JA KUTSU SÕBRAD‒TÖÖKAASLASED KAASA!